دانشنامه

تاریخچه آجر

تاریخچه آجر - اجر و خشت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بدون شک یکی از قدیمی ترین مصالح ساخت بشر آجر میباشد.باستان شناسان پیدایش اولین آجرها را حدود 10000سال پیش می دانن چنانچه در کشور عزیزمان ایران در مناطی مثل شوش و یا سیلک کاشان کوره های آجر پزی با قدمت 6000 سال وجود دارد.

جالب است بدانید که آجر یک کلمه بابلی است و به خشت هایی که روی آن فرامین و قوانین و سایر موضوعات مهم حک میشده گفته میشده است.
جالب است بدانید که باستان شناسان بر این اعتقادند که ایده ساخت آجر از پخته شدن گل تنور ها و اجاقها پدیدار گشته است.این کشف بزرگ ابتدا در آسیای غربی و پس از آن به نواحی غربی مصر و بعد از آن روم و هندوستان و چین استفاده شد.اروپاییان از قرن چهارم میلادی از آجر در ساخت ابنیه استفاده کردند ولی کم کم آجر رونق خود را از دست داده تا دوباره در قرن 12 میلادی بخصوص در ایتالیا تب استفاده از آن بالا گرفت.
از ایران باستان تا کنون نیز بناهای بزرگ و مهمی همچون طاق کسری , مقبره شاه اسماعیل در گنبد کاووس, مساجد مختلف بخصوص در شهر اصفهان از آجر ساخته شده است.
معمولا هر جا که مواد اولیه خوب یعنی خاک و سنگ مناسب فراهم بوده کوره های آجر پزی دایر و ساخت بناهای آجری مرسوم بوده است.
نکته جالب در مورد ابعاد آجرها اینست که در طول تاریخ سایز های متفاوتی مورد استفاده قرار میگرفته مثلا در دوره ساسانیان بمنظور ساخت بناهایی مانند آتشکده ها از آجرهایی با اندازه 44*44*(7-8)و بعدها 20*20*(4-3) استفاده می شده است همچنین آجرهایی بنام ختایی(25*25*5) و نظامی (40*40*5) برای کف ساختمانهای بزرگ به کار گرفته شد.

درباره شالوده

وب سایت شالوده، وب سایت تخصصی ارائه و بررسی جامع مصالح ساختمانی می باشد. در این سایت ضمن بررسی و ارائه مقالات آموزشی صنعت ساختمان، فروش و ارائه مستقیم خدمات و مصالح ساختمانی انجام می گیرد. 

همکاران

تماس با ما

 
 
 
تهران: 02187761351
اصفهان: 03132244251
همراه:09305182314
 
فکس: 02187761351

همکاری با ما

در صورتی که تولید کننده مصالح ساختمانی هستید یا فعال صنعت ساختمان (پیمانکاران ساختمانی، معماری و...) می توانید با شالوده همکاری نمایید.